czwartek, 19 marca 2020

"Pielmieni" mięsne pierożki w rosole.


Składniki na ciasto na pierogi ( około 65 pierogów z tej ilości)

  • 500 g mąki pszennej
  • 1 szklanka gorącej wody
  • 4 łyżki oleju
  • pół łyżeczki soli

Składniki na farsz

  • 300 g mielonego mięsa wołowego lub drobiowego
  • 300 g mielonej wieprzowiny
  • 1 cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 łyżki oleju lub smalcu
  • 1 żółtko jajka
  • 50 ml bulionu
  • przyprawy: po płaskiej łyżeczce soli i pieprzu

Przygotuj ciasto na  pielmieni. Do miski wsyp całą mąkę. Dodaj pół łyżeczki soli oraz cztery łyżki oleju. Wlej szklankę gorącej, przegotowanej wody i zamieszaj ciasto łyżką a następnie zacznij je wyrabiać. Ciasto powinno być miękkie, plastyczne i elastyczne. 

Gotową kulę ciasta zawiń w folię i odłóż na 30 minut. Ciasto po leżakowaniu nie będzie się kurczyć podczas wałkowania.

Teraz przygotuj sobie farsz do pierogów. Potrzebujesz łącznie 600 gramów mielonego mięsa. Użyłem 300 gramów szynki wieprzowej oraz 300 gramów piersi z kurczka. Zamiast drobiu możesz też sięgnąć po mięso wołowe np. karczek. 



Możesz też użyć wyłącznie jednego typuiesa.Łączenie mięs jest dowolne, więc mieszanka np. indyka, wieprzowiny i baraniny jest całkowicie dozwolona. 

Sporą cebule oraz dwa ząbki czosnku obierz i poszatkuj. Na nagrzaną patelnię dodaj dwie łyżki oleju lub smalcu. Dodaj poszatkowaną cebulę oraz czosnek i podsmażaj całość do 5 minut, tylko do lekkiego zeszklenia się cebuli.

Zawartość patelni dodaj do mięsa. Dodaj też jedno żółtko jajka oraz po płaskiej łyżeczce soli i pieprzu. Do miski wlej także około 50 ml dowolnego bulionu. Ja akurat używam rosołu w którym podaję pierożki.

Wymieszaj składniki farszu. Farsz mięsny ma być mokry, ale i zawarty na tyle, by można było bez problemu formować z niego "kulki" do nakładania na ciasto. Wszystko zależy od tego, jak zwarte było mięso użyte do farszu. Im mniej tłuste mięso, tym więcej bulionu można dodać do masy.


Ciasto rozwałkuj cienko na blacie lekko oprószonym mąką. Przy pomocy szklanki wykrawaj placuszki.  Na środek placka nakładaj około jednej łyżeczki farszu mięsnego.

Pierożki składaj na pół i sklejaj boki. Po sklejeniu łączenia zbliż do siebie oba końce i sklej. 
Pierogi umieszczaj w garnku z osoloną, gotującą się wodą partiami. Woda nie powinna mocno bulgotać. Pierogi wyławiaj po około 5 minutach od ich wypłynięcia na powierzchnię. W ten sposób ugotuj wszystkie pierogi pielmieni. 


Ugotowane pielmieni polecam jeść od razu po wyłowieniu. W najprostszej wersji zjadamy je prosto z wody. Ponieważ pierożki nie są duże, to z założenia ma się je zjadać "na raz".


Ja uwielbiam pielmieni podawać w domowym rosole. Pierożki wyławiane z gorącego bulionu smakują fantastycznie. Do rosołu z pierogami pasuje natka pietruszki oraz świeża kolendra i koperek. 
 Można również maczać je w miseczce z octem spirytusowym. 
Bardzo popularne jest też podawanie pielmieni z dodatkiem kwaśnej śmietany wymieszanej z octem. Na trzy łyżki śmietany kwaśnej 18 % dajesz łyżeczkę octu spirytusowego 10 %. Śmietanę mieszasz z octem i podajesz obok pierożków. Porcję pielmieni ze śmietaną polecam oprószyć sporą ilością świeżo mielonego pieprzu.